Czarnków to niewielkie miasto w północnej Wielkopolsce, położone w malowniczym zakolu rzeki Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej. Tradycje piwowarskie w regionie sięgają XVI wieku.
Pierwsze wzmianki dotyczące browaru w Czarnkowie, wzniesionego na ruinach niegdysiejszego zamku, datuje się na początek XIX wieku. Jednak to w 1893 roku, za sprawą ówczesnych właścicieli – rodziny Koeppe, czarnkowski zakład zyskał swój ostateczny kształt i charakter, który przetrwał do dziś.
Browar w Czarnkowie jest obecnie jednym z nielicznych zakładów w Polsce, stosujących wyłącznie dawne metody warzenia piwa oraz klasyczne urządzenia piwowarskie, jak choćby niezwykle rzadko spotykane dziś otwarte kadzie fermentacyjne, czy kocioł parowy.
O unikalnym charakterze piw z Czarnkowa decyduje nie tylko tradycyjny sposób warzenia, ale również rzetelnie uprawiana sztuka piwowarska. Tutejsze piwa powstają wyłącznie przy użyciu naturalnych surowców, a smakowej pełni nabierają podczas blisko dwumiesięcznego leżakowania. W 2006 roku najbardziej rozpoznawalne piwo browaru – Noteckie – zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.